Szelki oraz uprzęże do pracy na wysokości
Bezpieczeństwo na wysokościach
Jakakolwiek aktywność na wysokości wymaga właściwego zabezpieczenia. Niezależnie od tego, czy mowa jest o pracownikach fizycznych, czy też o osobach uprawiających na wysokościach sport. Dla każdego priorytetem...
Bezpieczeństwo na wysokościach
Jakakolwiek aktywność na wysokości wymaga właściwego zabezpieczenia. Niezależnie od tego, czy mowa jest o pracownikach fizycznych, czy też o osobach uprawiających na wysokościach sport. Dla każdego priorytetem powinno być bezwzględne bezpieczeństwo, ponieważ niewielkie uchybienia i bagatelizowanie mało z pozoru istotnych spraw, może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Niezależnie od tego, czy wykonują Państwo na wysokości pracę, czy oddają się aktywności fizycznej w celach sportowej przyjemności, zawsze należy pamiętać o niezbędnym wyposażeniu, którego zadaniem jest ochrona ciała i zdrowia. Szelki do pracy na wysokości będą tu niezbędne.
Szelki do pracy na wysokości
Szelki do pracy na wysokości to najważniejszy element kombinezonu pracowniczego. Osoby podejmujące się działań na nawet niewielkiej wysokości są w sposób szczególny narażone na ryzyko upadku, tak więc właściwa ich asekuracja jest koniecznością. Ochrona i bezpieczeństwo w tym zakresie są regulowane przez przepisy BHP, dlatego pracownik powinien domagać się od swojego pracodawcy właściwego wyposażenia i wyposażenia go w akcesoria, które nie będą zagrażały jego życiu lub zdrowiu. Ponadto, należy pamiętać, że szelki takie też powinny być właściwie dopasowane do wymagań danej osoby.
Rodzaje szelek do pracy na wysokości
Szelki są produkowane w wielu różnych wariantach, a wybór konfiguracji oraz rozwiązań technicznych jest uzależniony od konkretnego zastosowania. Warto mieć na uwadze nie tylko rodzaj wykonywanych obowiązków, ale również wagę pracownika, który musi być właściwie zabezpieczony.
Pozornie szelki do pracy na wysokości są uniwersalne i mają dużą wytrzymałość na ciężar masy ciała, jednakże przed właścicielami firm, czy kierownikami budowy stoi jeszcze jedno wyzwanie. Pracownik podczas zakładania uprzęży musi posiadać szelki dopasowane do swojego ciała, ponieważ nawet, jeśli bez problemu utrzymają ciężar, to mogą powodować dyskomfort. W tym celu szelki zostały wyposażone w specjalne pasy, by jeszcze lepiej zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracownika podczas wykonywania codziennych obowiązków. Z uwagi na fakt, iż pracownik wykonuje swoje zadania przez co najmniej kilka godzin dziennie warto zadbać o jego komfort. Uwierające pasy spowolnią pracę oraz wprowadzą niepotrzebna irytację.
Szelki do pracy na wysokości w ofercie sklepu BHP Nawigator
Z szelek korzystają pracownicy wielu firm, ale nie tylko. Również osoby, które zajmują się wspinaczką skałkową wykorzystują potencjał niezawodnych uprzęży, które gwarantują im bezpieczeństwo. W zależności od wykonywanych obowiązków należy zadbać o właściwie dopasowane szelki. Przykładowo do pracy na słupach, drzewach, czy konstrukcjach stalowych wykorzystuje się uprzęże biodrowe wyposażone w dodatkowe klamry zaczepowe. Pracownik skupia swoje działania na konkretnym elemencie opierając się o niego, natomiast uprząż jest zamocowana za pośrednictwem pętli, która ma za zadanie stabilizować pozycję roboczą.
Dlaczego tak ważna jest uprząż do pracy na wysokościach?
Prace na wysokościach wymagają niezbędnych predyspozycji, ale i sprzętu, który zagwarantuje bezwzględne bezpieczeństwo. Przygotowanie do wykonywania tego typu prac nie może być przypadkowe. Każde niepożądane działanie na wysokości może skończyć się niestety tragicznie, dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników. Uprząż do pracy na wysokości, to absolutna konieczność. Taką uprząż dopasowuje się do danego pracownika, który musi odczuwać z jednej strony wygodę i możliwość wykonywania swobodnych ruchów, z drugiej bezpieczeństwo i pewność, że mocowanie jest trwałe.
Uprząż do pracy na wysokości
Uprząż do pracy na wysokości to system, którego zadaniem jest ochrona przed upadkiem. Zastosowane w niej elementy pozostają w bezpośrednim kontakcie z ciałem człowieka, dlatego istotne jest, by ich wykonanie wyróżniało się najwyższą jakością i nie powodowało nawet najmniejszego dyskomfortu. System ma chronić przed upadkiem, a stosowana uprząż powinna spełniać postanowienia Polskiej Normy PN-EN 363. Jak wykazały badania, konstrukcja szelek bezpieczeństwa, która jest właściwie dopasowana pozwala na wystarczającą ochronę i zagwarantowanie bezpieczeństwa danej osobie w momencie utraty równowagi.
Uprzęże do pracy na wysokości i ich zadania
Najważniejszym zadaniem uprzęży do pracy na wysokości jest amortyzacja ciała i dynamiczne rozłożenie sił podczas upadku, dzięki czemu poszkodowany ma szansę na zminimalizowanie ewentualnych obrażeń. Dodatkowo, jej działanie skupia się na ułożeniu ciała w odpowiedniej pozycji podczas. Uprząż skutecznie ochroni przed poważnym uszkodzeniami organy wewnętrzne oraz kręgosłup. Zastosowane szelki nie mają wpływu na grawitację, ale z pewnością zwiększą szansę na przeżycie w sytuacji, kiedy osoba pracująca na wysokości straci równowagę. Każde z rozwiązań jest inne i daje inne możliwości, jednakże najczęściej stosowane są szerokie i półsztywne pasy, które umożliwiają właściwe podtrzymanie ciała oraz pasy i taśmy z dodatkową pianką oddychającą, które gwarantują komfort w zwisie.
Uprząż, by spełniała swoje zdanie musi być właściwie skonstruowana. Podczas jej produkcji konieczny jest dobór odpowiednich materiałów i właściwe mocowania, by pod wpływem nacisku i dynamiki uprząż zareagowała zgodnie z oczekiwaniami. W tym celu stosowane są między innymi klamry zaczepowe, jak i taśmy włókiennicze, które swoją budową przypominają właściwości włókien poliamidowych lub poliestrowych. Podczas doboru właściwego rozwiązania istotne jest odpowiednie dopasowanie systemu bezpieczeństwa stosowanego na wysokościach do budowy sylwetki oraz wagi.
Do czego niezbędna są przyrządy asekuracyjne?
Przyrządy asekuracyjne są niezbędne w różnych sytuacjach. Wykorzystujemy je np. podczas wykonywania prac na wysokości. Należy pamiętać, że nawet upadek z 2 metrów może skończyć się urazem. Zestaw asekuracyjny ma zarówno wspierać daną osobę podczas wchodzenia na konkretną wysokość, jak i schodzenia z niej. Przydaje się szczególnie w momencie utraty równowagi. Wykorzystując jego potencjał mogą Państwo czuć się znacznie bezpieczniej i bardziej komfortowo.
W pracach na wysokościach najważniejsze jest bezpieczeństwo. W każdej sytuacji może bowiem dojść do utraty stabilizacji, dlatego zestaw asekuracyjny do pracy na wysokości jest istotnym wyposażeniem dla wielu pracowników. Pozornie, kilka lin i dodatkowych elementów łączących z pasem i szelkami może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Bardzo często kilka podejść bez właściwego przygotowania technicznego udaje się bez problemu, ale kiedy ów problem, może skończyć się nawet tragicznie.
Dla kogo przyrządy asekuracyjne?
Przyrządy asekuracyjne mają zastosowanie w wielu sytuacjach. Najczęściej kojarzone są ze wspinaczkami, ale warto mieć na uwadze, że wiele zawodów wiąże się z wykonywaniem pracy na pewnej wysokości nad ziemią. Coraz więcej tworzy się wysokich budynków, tak zwanych drapaczy chmur, jak i kompleksów hotelowych, galerii handlowych i wielu innych, które są wysokie. Początkowo z zestawu asekuracyjnego do pracy na wysokości korzysta ekipa budowlana, ale z czasem kiedy budynek powstanie przyrządy będą koniecznością dla zespołów dbających o montaż banerów reklamowych, czy osób odpowiedzialnych za czystość budynku. Każde z tych działań będzie wykonywane na wysokościach, dlatego istotne jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Zastosowane przyrządy asekuracyjne są połączone z niezbędnymi linami i szelkami, których zadaniem jest zagwarantowanie komfortu i możliwości bezproblemowego zjazdu i wjazdu zgodnie z indywidualnymi potrzebami. O uprząż w obrębie firmy powinien zadbać właściciel lub osoba koordynująca działania całego zespołu. W przypadku prywatnych wspinaczek warto skonsultować dobór akcesoriów ze specjalistą, szczególnie jeśli jest to wspinaczka w terenie.
Zestaw asekuracyjny do pracy na wysokości
Zestaw asekuracyjny do pracy na wysokości umożliwia płynne podawanie liny na prowadzeniu, co poprawia jakość pracy i komfort podczas wykonywanych obowiązków. Ma odpowiednią wagę oraz wielkość, tak by bez problemu utrzymać ciężar człowieka, ale jednocześnie nie obciążać swoją masą. Zazwyczaj elementy te są uniwersalne i można je z powodzeniem wykorzystywać w każdych warunkach atmosferycznych.
Przyrząd asekuracyjny - na co zwrócić uwagę?
Wybierając zestaw asekuracyjny warto zwrócić uwagę na to, czego oczekujemy i dla kogo mają być dedykowane te przyrządy. W kwestii zachowania bezpieczeństwa istotne jest, by dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb, ponieważ każdy pracownik różni się masą swojego ciała, a co za tym idzie poszczególne elementy takiego zestawu muszą zapewnić właściwy komfort i swobodę. Celem zestawu asekuracyjnego jest umożliwienie bezpiecznego spadania lub podciągania liny.
Najczęściej sprzęt wybiera się dopasowując do konkretnych stanowisk pracy. Podzespoły przyrządów asekuracyjnych mają za zadanie: amortyzować przy wsparciu linek bezpieczeństwa, gwarantować bezpieczeństwo za pomocą urządzeń samohamownych, jak i samozaciskowych. Wybierając taki zestaw dopasowany do obszaru Państwa działania dają pewność, że Państwa pracownik będzie miał szansę wykonywać zadanie w sposób optymalny i efektywny.
Poznaj ofertę zestawów asekuracyjnych do pracy na wysokości z oferty BHP Nawigator
W naszej ofercie znajdą Państwo wiele rozwiązań, które zagwarantują bezpieczeństwo, pewność i jakość. Swoją ofertę kierujemy w szczególności do przedsiębiorców, dla których najważniejsza jest niezawodność i atrakcyjne ceny. Zestawy do pracy na wysokości to połączenie najwyższego standardu materiałów, jak i wykonania.