BHP Nawigator - Kompleksowe wyposażenie BHP - tel/fax: 013 42 42 005   
Strona Główna
Nowe Produkty
Promocje
Usługi
Kontakt Z Nami
Kategorie
Co nowego?
Rękawice wzmacniane skórą kozią z rzepem Glove Line WARTA
Rękawice wzmacniane skórą kozią z rzepem Glove Line WARTA
Rękawice wzmacniane skórą kozią z rzepem Glove Line WARTAZobacz więcej informacji o produkcie
Kombinezony ochronne

Kombinezon ochronny

Kombinezon w sklepie BHP Nawigator

Kombinezon ochronny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia odzieżowego. Znajduje on zastosowanie między innymi w codziennych stylizacjach, jako elegancki rodzaj stroju. Jednakże ubiór ten wywodzi się nie ze światowych wybiegów, lecz z zupełnie innej bajki, która niewiele ma wspólnego z modnymi trendami w sztuce projektowania.

Otóż tak naprawdę początki kombinezonów sięgają zalążka dwudziestego wieku, kiedy były to one zwyczajnymi roboczymi ubraniami męskimi. W czasie trwania pierwszej wojny światowej, gdy mężczyźni walczyli na froncie, to kobiety zmuszone były do wykonywania czynności takich jak np. ciężka praca fizyczna. Wówczas również przydatny był kostium w postaci kombinezonu, który miał być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny, nie zaś urodziwy.

Kombinezon ochronny - niezastąpiony element wielu prac

Kombinezon ochronny jest niezastąpiony w różnego rodzaju pracach fizycznych, które wymagają zastosowania szczególnych środków ochrony indywidualnej. Do tego typu prac należą między innymi takie profesje jak: rolnictwo, malarstwo, ogrodnictwo, mechanika pojazdowa oraz przemysł metalurgiczny, zbrojeniowy, czy też chemiczny. Kombinezon pozwala na okrycie właściwego ubioru, zabezpieczając go przed różnego rodzaju uszkodzeniami, a także ochrania powierzchnię ciała osoby go noszącej.

Kombinezony ochronne znalazły zastosowanie w wielu różnorodnych zakładach przemysłowych, w których pracownicy zobowiązani są do stosowania środków ochrony indywidualnej oraz zbiorowej. Oprócz wszelkiego rodzaju masek, okularów, rękawic, czy obuwia, są oni również zobligowani do noszenia specjalistycznej odzieży ochronnej, w tym właśnie kombinezonów. Dostosowane one zostały do specyfiki wykonywanej pracy, a zatem wykonano je z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów.

kombinezon ochronny

Ochronny kombinezon - jak wygląda?

Ochronny kombinezon składa się z jednoczęściowego lub dwuczęściowego stroju, który tworzą zabudowane elementy, takie jak na przykład długi rękaw, długie spodnie oraz kaptur zakładany na głowę. Naturalnie, gramatura materiału, z którego uszyty został kombinezon ochronny jest także dostosowana do rodzaju wykonywanego zawodu. Najczęściej jest to tworzywo grube, charakteryzujące się mocnym i stabilnym splotem.

Oprócz ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak uderzenia, czy rozcięcia ciała, kombinezony zabezpieczają także przed różnorodnymi zagrożeniami biologicznymi, do których zaliczyć należy chociażby ptasią grypę, czy wirus Ebola. Stosowanie odzieży ochronnej w postaci kombinezonów może zatem doprowadzić do uratowania czyjegoś zdrowia, a niejednokrotnie również życia.

Zastosowanie kombinezonów ochronnych

Zastosowanie kombinezonu ochronnego jest niezbędne w warunkach naprawdę tego wymagających, w których zagrożeniu może ulec ludzkie zdrowie i życie oraz środowisko przyrodnicze. Czynniki szkodliwe, które atakują naszą planetę mogą spowodować nawet katastrofę epidemiologiczną, która przełoży się na cały ekosystem, a zatem na świat roślin, zwierząt oraz ludzi.

Aby temu zapobiec trzeba wytoczyć działo w postaci wiedzy, która przełoży się na stosowane przez ludzi środki, w tym także ochrony zbiorowej, indywidualnej, odzież i obuwie robocze. Kombinezony udowodniły niejednokrotnie, że zdają egzamin w trudnych warunkach, w których niezbędne jest zachowanie ostrożności, przytomności umysłu oraz zimnej krwi. Wszystko winno się odbywać w granicach zdrowego rozsądku i zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. To właśnie gwarancja pewnego sukcesu.