BHP Nawigator - Kompleksowe wyposażenie BHP - tel/fax: 013 42 42 005   
Strona Główna
Nowe Produkty
Promocje
Usługi
Kontakt Z Nami
Kategorie
Co nowego?
Rękawice wzmacniane skórą kozią z rzepem Glove Line WARTA
Rękawice wzmacniane skórą kozią z rzepem Glove Line WARTA
Rękawice wzmacniane skórą kozią z rzepem Glove Line WARTAZobacz więcej informacji o produkcie
Gaśnice śniegowe

Gaśnice śniegowe

Gaśnica śniegowa - charakterystyka, działanie

Bezpieczeństwo dla każdego i w każdej sytuacji powinno być bezwzględnym priorytetem. Zachowanie środków ostrożności różni się w zależności od sytuacji i okoliczności. Szkolenia BHP przeprowadzane w miejscu pracy skupiają uwagę na tym, w jaki sposób zachować się w przypadku zagrożenia i jak zorganizować swoje miejsce wykonywania codziennych obowiązków aby było bezpieczne.

Należy też pamiętać, że niezbędnym elementem na wyposażeniu każdego przedsiębiorstwa i nie tylko, który pozwoli na właściwą interwencję zanim do akcji przystąpią służby ratunkowe, jest gaśnica. Gaśnice śniegowe zwane również gaśnicami CO2 posiadają wiele zalet. Kiedy i w jakiej sytuacji można ich użyć?

Brak produktów w tej kategorii.

Gaśnice śniegowe - zasada działania

Środkiem gaśniczym w gaśnicy śniegowej jest skroplony dwutlenek węgla. Działania gaśnicze polegają na automatycznym odcięciu tlenu, ponieważ gaz jest znacznie cięższy od powietrza, oraz działaniu obniżonej temperatury. Warto pamiętać, że efekt chłodzenia jest znacznie mniejszy w porównaniu ze zwykłą cieczą, która reaguje na ujemną temperaturę powietrza. Dwutlenek węgla pod wpływem rozprężenia adiabatycznego oziębia się do temperatury -78 °C, by następnie przeobrazić się w tak zwany suchy lód. Ponadto, należy bezwzględnie zwrócić uwagę aby podczas korzystania z gaśnicy nie znajdowały się w jej zasięgu inne, poszkodowane osoby.

gaśnice śniegowe

Kiedy używa się gaśnicy śniegowej?

Gaśnice śniegowe zostały wyposażone w specjalne dysze, by jeszcze precyzyjniej poradzić sobie z postępującym pożarem. Z uwagi na swoją specyfikę są głównie przeznaczone do gaszenia pożarów z grupy B, C, urządzeń elektrycznych do 1000 V. Właśnie dlatego w szczególności znajdują zastosowanie w: obiektach, które zostały wyposażone w sprzęt elektroniczny, w kotłowniach, serwerowniach, pracowniach komputerowych, szpitalach i klinikach, czyli wszędzie tam, gdzie dostępne są urządzenia elektroniczne, które poprzez zwarcie mogłyby doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Strumień gaśnicy śniegowej jest przystosowany do działania, które pozwala na wygaszenie pożaru w pomieszczeniu, jednocześnie nie narażając na dodatkowe rozprzestrzenianie się ognia.

Największą zaletą tego typu gaśnicy jest brak zanieczyszczeń gaszonych przedmiotów czego nie można powiedzieć o proszkowej. Niestety wiele osób uważa, że jej masa jest mało komfortowa, ponieważ butla jest duża i ciężka. Ponadto z uwagi na jej specyficzne działanie musi być przechowywana we właściwych warunkach. Jak każda gaśnica musi być chroniona przed działaniem promieni słonecznych, ale i przed zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu. W wyniku przegrzania butli może bowiem nastąpić jej rozładowanie.